Náhradní díly Jawa arrow Náhradní díly arrow Kola - aneb "Jak to složit?"
Kola - aneb "Jak to složit?" Tisk E-mail
Protože se stále objevuje dost nejasností, jaká kola byla používána na českých poválečných motorkách, pokusím se to zde stručně objasnit.

U Péráka to není složité.

Přední kolo bylo pouze ve dvou variantách, s brzdovým bubnem průměr 150 mm nebo 160 mm, měří se vnitřní průměr. Ráfek byl vždy stejně široký, 1.6“-19. Dráty na delší straně jsou vždy stejné, na kratší straně u brzdy jsou různé délky podle bubnu. K různým bubnům jsou samozřejmě také různě velké brzdové štíty a čelisti.

 

Zadní kolo může mít také dvě varianty,ráfek bud 1.85“-19 nebo 1.6“ -19. Délka drátů je vždy stejná.Také bylo několik variant konstrukce středu kola,ale všechny jsou záměnné.

 

U „velkých“ kývaček 250, 350 není taky velký problém, vždy jsou hliníkové bubny průměr 160 mm, rovné dráty a ráfek 1,85“-16.

U prvních serií do roku asi 1958 byly používány obě kola stejná, takže i na předním kole je namontován unášeč pro rozetu a zakrytý malým víčkem. Později na předním kole unášeč nebyl, jinak se nic nezměnilo.

 

Problém nastává u „Panelky“. V prvních letech výroby byly ještě používány kola stejná jako na „kývačce“, tzn.rovné dráty a ocelový unášeč rozety.

Až později (zhruba s návratem ke třem ložiskům na klikovce) se objevila  kola nové konstrukce s gumovým unášečem mezi rozetou a bubnem a s hlavami drátů ohnutými o 45 stupňů. Ráfky zůstávají stejné 1,85“-16.

Aby to nebylo jednoduché, těchto kol exitují dvě varianty, které se liší průměrem brzdového štítu, rozdíl je 5 mm, ale štíty nejdou kombinovat.

Stejné  středy kol používají všechny novější české motocykly až do dneška, ČZ typ 477 a její varianty, Jawa California, Jawa typ 634-640 (ta jen na zadním kole).

 

U „malých“ kývaček, kubatury 125 a175 byla celou dobu stejná konstrukce středů, průměr 120mm ,začaly se montovat na typy 351 a 352, používaly se na 355 a 356 a také na všech variatách řady 450, s výjimkou typu 470.04 Trial, kde byly již novější středy z typu 477.

 

U ostatních typů, pro které na našem webu nabízíme díly, snad k problémům nemůže dojít, pro skůtr Manet a Tatran se kola liší pouze povrchovou úpravou, možná je ale záměná, pro skůtr Čezeta jsou přední kola vždy stejná, zadní pro verzi 501 s letmým uložením kola má vnitřní drážkování, pro verzi 502 ocelový unášeč, stejný jako Kývačky a pro rikšu 505 vnitřní kužel a také větší brzdový buben.

 

Kola pro Pionýra typ 550 jsou s ocelovými svřovanými středy podobné konstrukce jako Pérák, pro Pionýra typ 555 jsou hliníkové středy s gumovými silentbloky. Kola na novější Pionýry typ 20, 21 a 23 jsou na první pohled stejná, ale nemají silentbloky.

 

Pro rejpaly: „mezitypy

ČZ 150 a 125 typ 352 a 351měly kola úplně zvláštní konstrukce, která nejdou zaměnit s žádným jiným typem, ocelové svařované středy. Pozdější serie už měla hliníkové středy průměr 120, jako všechny novější „malé“ Kývačky.

 

Jawa 250 a 350 typ 353 a 354 také začínaly s ocelovými středy, přední je podobný pérákovému, ale brzdový štít je jiný,má na sobě držák bovdenu, pérákovým nejde nahradit. Zadní střed je jiný než u Péráka, jsou použity rovné dráty, jejich délky jsou jiné než na Kývačce. Také byl používán dnes ne zcela běžný ráfek typu „A“ , běžnými ráfky současné produkce JAWY nelze tento střed vyplést. Brzdový buben u tohoto zadního kola byl stejný jako pro Péráka, ale s jiným štítem umožňujícím připevnění krytu řetězu.

 

 

:: Přihlášení­ ::


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

spacer.png, 0 kB
Povinné ručení online | Havarijní pojištění | Pojištění vozidel | Poviné ručení | Pojištění | Filmy ke stažení | Povinné ručení porovnání | Porovnání povinného ručení | Písničky s akordy | spacer.png, 0 kB